Установите Flash player для полного просмотра сайта!

Відкритий туризм: доступність відпочинку на Івано-Франківщині для людей з особливими потребами

Музейне Коло Прикарпаття

11:23

У п’ятницю, 8 травня, в Івано-Франківську стартує уже традиційний, а цього року 13-й, фестиваль «Свято ковалів». Про видовище для містян і нові скульптури для міста, про гостей із Росії та ковальство під час кризи — у розмові з організаторами фестивалю Сергієм Полуботьком та Віктором Вінтоняком.

.

.

— Панове, що в цьогорічній програмі?

.
С.П. Фестиваль триватиме три дні — з 8 по 10 травня, програма у нас відпрацьована роками: п’ятниця і субота — робочі дні, у неділю відкриваємо виставку — нагороджуємо номінантів і найкращі роботи. Так само продовжуємо наше пленер «Позитив». Цього року мали б перші п’ять скульптур поставити на вулиці Шевченка, але це залежить від департаменту комунального господарства.

.

— Про які саме скульптури мова?

.
В.В. Це ті, що були зроблені на попередніх фестивалях, експонувалися в «Бастіоні», дві з них і досі там є. Мали ще минулого року поставити на Шевченка, місця архітектура давно визначила, але тоді ще саму вулицю не доробили. Тепер питання за фундаментами. Це вже тягнеться місяцями. Комунальники мають облаштувати для них постаменти, за проектом це камінь із пісковика — 1,2 х 0,4 х 0,4 м. Якщо зроблять, то фестиваль почнеться саме з відкриття цих скульптур, а якщо ні — тоді традиційно, на «Бастіоні».

.

.

— Минулого року через події в країні учасників фестивалю було не так і багато, що тепер маємо?

.
С.П. Так, людей було менше, але ми тоді зробили акцент на майстер-класах і тепер над цим працюємо. Є люди, які погодилися їх давати, і є дуже цікаві, нові для нашого фестивалю. Є хлопчина з Франківська, Володимир Баран, я його раніше не знав, він сам звернувся. Отже, він уже 10 років професійно займається виготовленням ножів і хоче продемонструвати весь процес — від початку до кінця, з пошиттям чохла і т.д.

.

Ще в нас буде закарпатський павільйон, їде ціла команда — вони себе називають «Клепачі». Будуть кувати скульптуру в «Позитив» — щось пов’язане з музикою. Везуть виставку горнів, буде їхня автентична кухня, ковальська кава. Загалом поки що зареєструвалися приблизно 100 людей.

.

— А закордонні?

.
С.П. Наш традиційний гість, майстер із Голландії Хуберт Сенсен, якому вже за 70, привезе коваля з Китаю. Ми ще не знаємо, хто саме це буде, але якщо його везе Сенсен, значить, справді цікавий.

.
В.В. Їдуть із Польщі, Туреччини, Голландії, Німеччини, Італії, Латвії, Франції, Англії, Росії. Ще не знаємо щодо білорусів, вони приїжджають щороку, але наразі від них інформації не було. Ну і вислали запрошення ковалю з Марокко, він просив, але підтвердження теж поки нема.

.

.

— Того страху — їхати в Україну, бо тут війна — майстри вже позбулися?

.
С.П. Ситуація трохи змінилася, але не до кінця. Бо навіть ті ж поляки, які погодилися приїхати, десь два тижні тому написали, що не приїдуть, бо, мовляв, «Правий сектор» на кордоні забирає машини!.. То що говорити про шведів чи фінів, які думають, що у нас тут всюди війна?

.

— Але росіяни їдуть…

.
С.П. Так, це команда з Петербурга: Єгор Бавикін, Юрій Саркісян, Ігор Андрюхін, Єлена Ткаченко. Відомі майстри. Вони робитимуть скульптуру на пленер, сподіваюся, ще буде майстер-клас і дефіле. Ткаченко — вона спеціаліст з тканини, має свій модній дім, зробила колекцію одягу з принтами ковальських робіт свого чоловіка — Ігоря Андрюхіна. Того року дивилися і всі були в захваті, а тепер це має бути повноцінне дефіле.

.
В.В. Треба розуміти, що це специфічна команда. Вони минулого року, коли приїхали, то в інтернеті офіційно висловили свою позицію — ми проти цієї війни. І тут говорили: «Ми приїхали з любов’ю і хочемо, аби ви знали, що в Росії є такі люди, які люблять Україну, і ми приїхали із задоволенням, не зважаючи ні на що».

.

— Їм це ніяк не відгукнулося в Росії?

.
С.П. Не знаю, приїдуть, спитаємо.

.

— Яку композицію цього року куватимете для Франківська?

.
С.П. У нас буде пленер «Студентська майстерня», залучені студенти нашого вищого професійного училища №21. Ще приїдуть з Вижницького коледжу декоративно-ужиткового мистецтва і студенти з Рівненського центру зайнятості. Плануємо залучити їх до комплексу робіт на Острові закоханих. Це ініціював молодіжний виконком, вони хочуть там поставити арку, ззаду будуть огорожі у вигляді квіток, і там ми хочемо, нарешті, використати балясини, які майстри викували ще три роки тому. Підготуємо каркаси, а всі деталі куватимуть студенти.

.

.

І є ще друга композиція — «Гніздо», символ спільного будівництва свого дому. Виглядає, як традиційне гніздо на колесі, а на ньому гілочки. Це робота для всіх. Навіть людина, яка ніколи не кувала, їй майстер покаже як, то вона зможе додати свою гілочку.

.

.

— А коли мали б поставити цю арку?

.
В.В. Технологічно, як завжди, є основа скульптури, ковалі виготовляють деталі, а після того ми збираємо докупи, монтуємо. Встановлювали, як правило, наступного року, та якщо треба раніше, то буде раніше. От того року ми робили хрест, то цьогоріч можемо вже встановлювати.

.

— І де він буде?

.
В.В. От на днях фундамент залили. Він буде не у Франківську, оскільки не інтегрується з середовищем, а в селі Тишківці, це батьківщина Шухевича. Встановимо 20 травня.

.

.

— Пам’ятаю, минулого року ви хотіли зробити більше акцентів на наукових, навчальних моментах для самих ковалів…

.
С.П. Нині так і зробили — буде конференція на два дні, у готелі «Надія» та в кінотеатрі «Люм’єр», буде більше спілкування з майстрами, обмін ідеями і т.д.

.

— Загалом, зараз у всіх криза, а як почуваються в ній ковалі?

.
С.П. По-різному, в загальному криза дійсно серйозна, багато фірм поскорочували людей, є такі, що й закрилися. Це триває вже кілька років. Але все одно попит є, комусь ковальство ще потрібно.

.

— А як з фінансування фестивалю?

.
С.П. А от з цим все добре. У нас постійні спонсори — «Декра» та «Прикарпаттяобленерго», тож з фінансуванням проблем нема.

.

Програма фестивалю

8 травня 2015р. (п’ятниця)


9.00 – 18.00 – площа Бастіон.
● Реєстрація гостей та учасників.
● Демонстрація ковальської праці та ярмарок кованих речей, виготовлення ковалями України та іноземними гостями елементів для спільної композиції.
● пленер «Позитив».
● Майстер-класи.
18.00 – Конференції-презентації ковалів (готель «Надія»). Приймаються заявки на виступ (до 10 хвилин).

.

9 травня 2014р. (субота)


9.00 – 17.00 – площа Бастіон.
● Реєстрація гостей та учасників.
● Демонстрація ковальської праці та ярмарок кованих речей, виготовлення ковалями України та іноземними гостями елементів для спільної композиції.
● площа Бастіон – пленер «Позитив»
● Майстер-класи

.

10 травня 2014р. (неділя)


10.00 – Відкриття 13 міжнародної виставки «Орнаментальне ковальство» (галерея «Бастіон»).
Нагородження номінантів виставки та відзнака кращих робіт фестивалю. Завершення фестивалю.
● Виїзд на екскурсії.

.

Репортер


e-mail: rtic.if.ua@gmail.com

www.tourism-carpathian.com.ua
www.tourism.if.ua
RayCMS 0.1
Errors:
parse_skin_emptytitle -> Empty skin point: title
Logz writed:
Generation time: 0.01sec